Osa střevo-mozek

Nerovnováha střevní mikrobioty
redakce Biopron 21.05.2020

Slyšeli jste už o tom, že existuje přímý vztah mezi mozkem a střevy? A víte, že pocit štěstí a pohody vašeho těla závisí na jejich propojení?

V tomto článku vám vysvětlíme, proč jsou tyto dva orgány dobrými přáteli, a také se pokusíme objasnit, jak spolupracují, a jaký mají význam pro vaši celkovou pohodu.

Co je to osa střevo-mozek?

Osa střevo-mozek nebo zkráceně GBA (z anglického gut-brain axis) představuje vzájemný vztah nebo obousměrné spojení mezi mozkem neboli centrální nervovou soustavou (CNS), a střevy, tedy enterickou nervovou soustavou (ENS).

I když jsou oba systémy umístěny v odlišných a od sebe vzdálených oblastech těla, mají k sobě blíž, než jste si dosud mysleli. Účelem tohoto složitého propojení je schopnost mozku ovlivňovat střevní funkce.

Jak jsou propojeny a jaký má toto spojení smysl?

Propojení a komunikace mezi mozkem a střevy fungují prostřednictvím fyzikálních a biochemických procesů. Tyto procesy se provádějí prostřednictvím:

  1. Bloudivého nervu: Tento nerv je obousměrný nerv, který umožňuje komunikaci mezi mozkem a střevy. Je to jeden z nejvýznamnějších nervů v rámci rozsáhlého nervového systému, který vysílá signály mezi oběma orgány.
  2. Neurotransmiterů: Neutrotransmitery mají na starosti biochemickou interakci na obou koncích mozkově-střevní osy.
    Neurotransmitery mají skutečně pozoruhodnou kontrolu nad emocemi v našem těle a mnohé z nich jsou produkovány ve střevech díky střevním buňkám a přítomným mikrobům nebo bakteriím.
    Mezi neurotransmitery, které ovlivňují emocionální chování jednotlivce a vznikají ve střevech, řadíme serotonin a kyselinu gama-aminomáselnou. Serotonin reguluje pocity štěstí a tzv. biologické hodiny, zatímco kyselina gama-aminomáselná (GABA) kontroluje pocity bolesti, spánek atd.
  3. Imunitního systému: Lymfoidní tkáň přidružená a spojená se střevy tvoří asi 70 % imunitního systému těla.
  4. Chemické produkce: Mikrobiota ve střevě také produkují určité chemikálie, jako například butyrát, propionát a acetát, což jsou vlastně mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA), které ovlivňují mozkovou aktivitu hned několika způsoby.
    Mikrobiota dále ovlivňuje metabolismus žluči a aminokyselin, které specifickým způsobem působí i na mozek.
  5. Zdravého mozku: Prokázalo se spojení mezi některými střevními bakteriemi a mozkem. Tyto přátelské bakterie  jinak známé jako "psychobiotika" pozitivně ovlivňující mozek.

Závěr

Osa střevo-mozek je důležitá pro správné fungování těla. Tato řídí a ovlivňuje mnoho biologických a chemických procesů, které se odehrávají ve střevech. Střevní mikrobiota ovlivňuje vaši celkovou pohodu. Některé střevní bakterie mohou být přímo propojeny s mozkem.

Přečtěte si více

Předchozí Další
  • Zdravá střeva jsou branou k podpoře zdraví po celý život

    Zdravá střeva jsou branou k podpoře zdraví po celý život

    Střeva jsou naším největším imunitním orgánem. Z dlouhodobého hlediska tak rozhodují o našem celkovém zdraví. Víte, že zdravý člověk má ve svých střevech přibližně 1000-1200 různých bakteriálních druhů a jejich složení je pro každého z nás unikátní tak, jako jsou naše otisky prstů? Vyspělý západní životní styl s typickými stravovacími návyky mají bohužel za následek sníženou diverzitu střevní mikrobioty a nerovnováhu střevního mikrobiomu. Rozmanitost střevní mikrobioty a rovnováha střevního mikrobiomu je ale zásadní pro naše celkové zdraví. Proto je důležité o svá střeva pravidelně, ideálně každý den, dobře pečovat.

    Přečtěte si
  • Proč je důležité podpořit správnou práci těla s cukry a tuky?

    Proč je důležité podpořit správnou práci těla s cukry a tuky?

    Proč je důležité udržovat si zdravý metabolismus a co pro to můžeme sami udělat? Na jaře začíná naše tělo regenerovat po dlouhé zimě, a právě proto je jaro vhodné období, kdy začít jíst zdravěji. Tím, co jíme, můžeme jednoduše podpořit zdraví našich střev. Ovlivnění střevní nerovnováhy je v současné době považováno za důležitou součást komplexního přístupu v prevenci metabolických onemocnění včetně diabetu 2.typu nebo zvýšené hladiny cholesterolu.

    Přečtěte si
  • Střevní mikrobiota a diabetes

    Střevní mikrobiota a diabetes

    Ukazují vaše laboratorní výsledky zvýšenou hladinu cukru v krvi? Užíváte léky na diabetes 2.typu? V tom případě byste měli věnovat zvýšenou pozornost nejen tomu, co jíte, ale i dostatečnou péči o svůj střevní mikrobiom. Ovlivnění rovnováhy střevní mikrobioty je současně s úpravou jídelníčku a správným pohybem považováno za důležitou součást komplexního přístupu v léčbě cukrovky, protože zdravý střevní mikrobiom může příznivě nebo negativně ovlivnit rozvoj a léčbu tohoto onemocnění.

    Přečtěte si
  • Vánoce plné štěstí, lásky a rodinné pohody

    Vánoce plné štěstí, lásky a rodinné pohody

    Vánoce jsou bezesporu těmi nejkrásnějšími svátky v roce. Jsou to dny, kdy se nám vybavují ty nejkouzelnější okamžiky z dětství. Velmi dobře si vzpomínáme na to, jak jsme s maminkou pekli vánoční cukroví a s tatínkem šli pro kapra, a to i přesto, že od té doby již pár desítek let uplynulo. Vánoce, jak my dospělí dobře víme, totiž nejsou o dárcích, ale o tom, být s těmi, kteří jsou našemu srdci nejbližší.

    Přečtěte si
  • Jaké jsou normální hodnoty cholesterolu?

    Jaké jsou normální hodnoty cholesterolu?

    Potřebujete udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi? Tak zajisté dobře víte, že byste měli věnovat zvýšenou pozornost úpravě vašeho životního stylu. Zásadní roli pro naše celoživotní zdraví hrají také naše střeva. Ovlivnění rovnováhy střevní mikrobioty je proto současně s úpravou jídelníčku a aktivním pohybem považováno za důležitou součást komplexního přístupu v předcházení metabolických poruch, mezi které patří také vysoká hladina cholesterolu.

    Přečtěte si
  • Jak střevní mikrobiota ovlivňuje duševní zdraví?

    Jak střevní mikrobiota ovlivňuje duševní zdraví?

    Složení jídelníčku má zásadní vliv nejen na naše fyzické zdraví včetně normálně fungující imunity, ale také na zdraví duševní. Mikrobiota a duševní zdraví jsou totiž velmi úzce propojeny prostřednictvím systému osa střevo-mozek. Střevní mikrobiota ovlivňuje celkovou pohodu. A protože jde o obousměrnou komunikaci, náš psychický stav a emoce mohou ovlivňovat celkový stav střeva včetně složení mikrobioty. To, v jaké kondici jsou naše střeva, tak můžeme poznat i podle toho, jak se cítíme. Nevěříte? Tak si pojďme o mikrobiotě a duševním zdraví říct něco víc!

    Přečtěte si
  • Stop nadýmání aneb jak mít ploché bříško do plavek?

    Stop nadýmání aneb jak mít ploché bříško do plavek?

    Trápí vás vypouklé bříško, díky kterému se v létě zahalujete víc, než byste museli? Věřte, že ne vždy za větším bříškem stojí nadbytečný tuk. Možnou příčinou může být také nadýmání, plynatost a další obtíže se zažíváním. Doplněk stravy Biopron ProEnzymes přináší úlevu od nadýmání a podporu trávení při dietních chybách, abyste se nejenom v plavkách cítili skvěle!

    Přečtěte si
  • Kolonoskopie – lepší je prevence, než něco zanedbat

    Kolonoskopie – lepší je prevence, než něco zanedbat

    Zdraví našich střev má zásadní vliv na celkovou kondici organismu, ovlivňuje imunitní systém a dokonce i naši náladu. Moderní životní styl a stravovací návyky však mohou vést k nerovnováze střevní mikrobioty, což zdůrazňuje význam vyvážené stravy a případně doplňkových probiotik. Důležitost pravidelných preventivních vyšetření, jako je kolonoskopie, roste s věkem, a měla by být součástí naší péče o zdraví.

    Přečtěte si
  • Jak podpořit rovnováhu střevní mikrobioty nejen na cestách

    Jak podpořit rovnováhu střevní mikrobioty nejen na cestách

    Sluníčko a teplé počasí je tady a s ním přichází čas grilování, dovolených, výletů a objevování nových míst, jak doma, tak v zahraničí. Se změnou prostředí souvisí též změna stravovacích návyků. V novém prostředí se setkáváme s pro nás novými mikroorganismy, ochutnáváme nová, neobvyklá jídla.

    Přečtěte si
  • Stres a střevní zdraví

    Stres a střevní zdraví

    Zdraví začíná ve střevech! I když to může znít jako hrubé nadhodnocení faktů, pravda je taková, že trávicí systém hraje obrovskou roli ve vašem celkovém zdravotním stavu, a stres tomu vůbec nepomáhá.

    Přečtěte si