Víte, co je mikrobiom?
Mikrobiom je souhrnné označení pro mikrobiální osídlení lidského těla. Jedná se o soubor mikroorganismů a jejich genetického materiálu vyskytující se na lidském těle a v něm. Zdravý mikrobiom je zásadní pro naše celkové zdraví a pohodu.
Nejvýznamnější částí je střevní mikrobiom, který je tvořen mikroorganismy sídlícími v lidském střevě.
Odhaduje se, že se jedná asi o 100 bilionů organismů, jejichž genetická informace převyšuje tu lidskou asi 150 krát.
Ve střevech se nachází 70% imunitních buněk, a jejich prostřednictvím střevní mikrobiota ovlivňuje funkce v podstatě všech systémů našeho těla (imunitního, trávicího, nervového, metabolismu a dalších systémů).
V dnešní době se též dál tím více hovoří o ose „střevo-mozek“, takzvané „gut-brain axis“. V našich střevech se tvoří 90% serotoninu, a tak střeva ovlivňují i to, jak se cítíme, naši náladu.
Zdravý člověk má ve svých střevech přibližně 1 000 různých bakteriálních druhů a jejich složení je pro každého z nás unikátní tak, jako naše otisky prstů.
Západní životní styl a naše současné stravování, které přiznejme si, i když se snažíme, ne vždy se nám daří dodržovat tak ideální, jak bychom si přáli, má za následek sníženou diverzitu střevní mikrobioty. Proto je vhodné pravidelně doplňovat do stravy probiotika a prebiotika.