Střevo je největším imunitním orgánem našeho těla!

70% imunitních buněk se nachází ve střevech,
střeva jsou tak branou k našemu imunitnímu systému.

Víte, co je mikrobiom?

Mikrobiom je souhrnné označení pro mikrobiální osídlení lidského těla. Jedná se o soubor mikroorganismů a jejich genetického materiálu vyskytující se na lidském těle a v něm. Zdravý  mikrobiom je zásadní pro naše celkové zdraví a pohodu.

Nejvýznamnější částí je střevní mikrobiom, který je tvořen mikroorganismy sídlícími v lidském střevě.
Odhaduje se, že se jedná asi o 100 bilionů organismů, jejichž genetická informace převyšuje tu  lidskou asi 150 krát.
Ve střevech se nachází 70% imunitních buněk, a jejich prostřednictvím střevní mikrobiota ovlivňuje funkce v podstatě všech systémů našeho těla (imunitního, trávicího, nervového, metabolismu a dalších systémů).

V dnešní době se též dál tím více hovoří o ose „střevo-mozek“, takzvané „gut-brain axis“. V našich střevech se tvoří 90% serotoninu, a tak střeva ovlivňují i to, jak se cítíme, naši náladu.

Zdravý člověk má ve svých střevech přibližně 1 000 různých bakteriálních druhů a jejich složení je pro každého z nás unikátní tak, jako naše otisky prstů.

Západní životní styl a naše současné stravování, které přiznejme si, i když se snažíme, ne vždy se nám daří dodržovat tak ideální, jak bychom si přáli, má za následek sníženou diverzitu střevní mikrobioty. Proto je vhodné pravidelně doplňovat do stravy probiotika a prebiotika.

Víte, co je mikrobiom?

Pečujte dobře o svá střeva,
odvděčí se vám celé tělo.

 

Naše imunita a vitamin D

Imunitní systém je významnou složkou naší obranyschopnosti.
Klíčovým úkolem imunitního systému je ochrana našeho organismu proti infekcím způsobených patogeny a dalšími cizorodým látkami a ochrana vlastních struktur..

Rozlišujeme 4 obranné linie imunitního systému:

1) Mikrobiota: osidluje epitelové struktury (včetně střevní mikrobioty) a kůži a je považována za naši první obrannou linii.
2) Epitely: interagují s mikrobiotou a se složkami imunity.
3) Vrozená imunita: její součástí jsou zejména dendritické buňky, makrofágy, granulocyty a NK buňky.
4) Specifická imunita: buněčnou imunitu zajišťují T-lymfocyty (druhy bílých krvinek) a za tvorbu protilátek jsou odpovědné B lymfocyty.

K tomu, aby reakce našeho imunitního systému byla účinná, jsou potřeba též vitaminy a minerály. Vitamin D dokáže pozitivně ovlivňovat potenciál všech 4 zmíněných obranných linií naší imunity. Většina z nás dlouhodobě nedosahuje dostatečného příjmu vitaminu D, a tak se doporučuje vitamin D suplementovat prostřednictvím doplňků stravy pro podporu imunitního systému.

Naše imunita a vitamin D

Podpořte rovnováhu střevní mikrobioty a imunitního systému


Kdo z nás by hledal souvislost mezi naším zdravím a stavem našich střev? Přitom střevní mikrobiota může ovlivnit naši každodenní pohodu.

Střevní mikroflóru přirozeně osidlují obrovská množství rozmanitých kmenů mikroorganismů a dohromady váží neuvěřitelných jeden a půl kilogramu. Jejich hlavní funkcí je tvorba ochranné bariéry před toxiny a patogeny z vnějšího prostředí.
Střevní mikrobiom může ovlivňovat celá řada věcí. Jednou z nich je strava, ale také stres, psychická zátěž a nedostatečný pohyb.

Podpořte rovnováhu střevní mikrobioty a imunitního systému

Jak efektivně doplnit prospěšné bakterie, a navíc podpořit imunitní systém?

Některé z těchto faktorů můžeme ovlivnit více, jiné méně a další vůbec. Jeden ze způsobů, jak příznivě ovlivnit stav mikrobioty a zároveň podpořit imunitní systém, je užívání probiotik - Biopron Baby+ a Biopron Kids+

Previews Next

Jak o nás mluví na sociálních sítích?

Proč Biopron?

Důvěryhodný, prověřený a hlavně kvalitní produkt.
Díky kompletní řadě produktů, je BIORPON jedničkou v prodeji
značkových probiotik v ČR.

BIOPRON je první volbou lékárníků v kategorii probiotik.

Zboží skladem - dodáme až k vašim dveřím

Kupte na e-shopu Klub zdraví Wavita

Kupte od našich partnerů