Stres a střevní zdraví

Nerovnováha střevní mikrobioty
redakce Biopron 21.05.2020

Zdraví začíná ve střevech! I když to může znít jako hrubé nadhodnocení faktů, pravda je taková, že trávicí systém hraje obrovskou roli ve vašem celkovém zdravotním stavu, a stres tomu vůbec nepomáhá.

Každý z nás občas zažívá stresové situace. Stres je nezbytnou součástí života; ať už jde o stres příležitostný nebo permanentní, nikdy mu neutečete, může vás zastihnout kdykoliv. Smutnou pravdou je, že stres výrazně ovlivňuje střeva, což zase ovlivňuje vaši celkovou pohodu.

Asi se nyní ptáte, jak stres ovlivňuje váš trávicí systém a jaký je mezi nimi vztah? Čtěte dál a najděte vše, co potřebujete vědět o stresu a zdraví střev.

Zajímavost: Vědeli jste, že 90% serotoninu známého jako hormon štěstí se tvoří v našich střevech?

Jak fungují vaše střeva?

Střevo obsahuje mikroorganismy nebo střevní mikrobiomy bakterií a kvasinky. Ty neúnavně pracující pro vaše celkové dobro, jako je tomu například v případě těch, které označujeme za přátelské mikroorganismy. Existují i ​​jiné, které nejsou tak přátelské a mohou vám teoreticky uškodit. Tyto potenciálně škodlivé mikroorganismy tvoří asi 15 % organismů ve střevě. Důležitým aspektem je, aby dobré bakterie byly v rovnováze s těmi škodlivými. Tímto způsobem na sebe budou dávat pozor a zabrání tomu, aby škodlivé bakterie převzali úplnou kontrolu.

Ve střevech se odehrává jeden z nejdůležitějších procesů – trávení jídla. Kromě toho také pomáhá:

  • Vytvářet a udržovat v rovnováze hormonální sekreci
  • Ovlivňovat mozek
  • Ovlivňovat imunitní systém
  • Podporovat absorpci živin
  • Podporovat celkovou fyzickou pohodu
  • Regulovat hladinu glukózy v těle
  • Oddělovat patogenní mikroorganismy. 

Stres a jeho škodlivý vliv na střeva

Nyní, když už znáte prospěšné funkce, které provádí váš trávicí systém a jeho aktivní složky, musíte také pochopit, že některé specifické reakce ovlivňují optimální fungování a pohodu vaší střevní mikrobioty. Jednou z nich je stres.

Stres přivádí vaše tělo, především mozek, do extrémního výstražného režimu. Tento režim ovlivňuje průtok krve do celého těla a naléhavě vás pohání k přepracování organismu. Do těla, včetně vašeho střeva, se totiž dostává malé množství okysličené krve. Stres je složitá dynamická obranná reakce, kterou se organismus brání narušení homeostázy jako základního předpokladu adaptace na vnější prostředí.

Jakmile dojde ke snížení průtoku krve do střeva, populace střevní flóry – množství dobrých mikroorganismů přítomných ve vašem střevě – se začne snižovat. Děje se to proto, že se jim nevěnuje dostatečná péče. Tento proces postupně vyčerpává střevní výstelku a oslabuje ji, což vede k nepříjemným pocitům, jako je bolest břicha, průjem a jiné.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout případu interního a externího selhání, je poskytnout vašemu tělu přiměřený odpočinek. Je také užitečné, pokud dokážete zvládnout jistou úroveň stresu a doplnit svůj jídelníček o vhodná probioticky bohatá jídla na podporu rovnováhy střevní flóry a celkové pohody.

Závěr

Bez okolků můžeme tvrdit, že střevo významně přispívá k tělesné a duševní pohodě, a proto je třeba starat se o něj a správně ho krmit. Tím podpoříte přirozenou rovnováhu střevní mikrobioty. Zbavte se stresu, abyste předešli úplnému rozpadu vašeho těla.

Přečtěte si více

Předchozí Další
  • Zdravá střeva jsou branou k podpoře zdraví po celý život

    Zdravá střeva jsou branou k podpoře zdraví po celý život

    Střeva jsou naším největším imunitním orgánem. Z dlouhodobého hlediska tak rozhodují o našem celkovém zdraví. Víte, že zdravý člověk má ve svých střevech přibližně 1000-1200 různých bakteriálních druhů a jejich složení je pro každého z nás unikátní tak, jako jsou naše otisky prstů? Vyspělý západní životní styl s typickými stravovacími návyky mají bohužel za následek sníženou diverzitu střevní mikrobioty a nerovnováhu střevního mikrobiomu. Rozmanitost střevní mikrobioty a rovnováha střevního mikrobiomu je ale zásadní pro naše celkové zdraví. Proto je důležité o svá střeva pravidelně, ideálně každý den, dobře pečovat.

    Přečtěte si
  • Proč je důležité podpořit správnou práci těla s cukry a tuky?

    Proč je důležité podpořit správnou práci těla s cukry a tuky?

    Proč je důležité udržovat si zdravý metabolismus a co pro to můžeme sami udělat? Na jaře začíná naše tělo regenerovat po dlouhé zimě, a právě proto je jaro vhodné období, kdy začít jíst zdravěji. Tím, co jíme, můžeme jednoduše podpořit zdraví našich střev. Ovlivnění střevní nerovnováhy je v současné době považováno za důležitou součást komplexního přístupu v prevenci metabolických onemocnění včetně diabetu 2.typu nebo zvýšené hladiny cholesterolu.

    Přečtěte si
  • Střevní mikrobiota a diabetes

    Střevní mikrobiota a diabetes

    Ukazují vaše laboratorní výsledky zvýšenou hladinu cukru v krvi? Užíváte léky na diabetes 2.typu? V tom případě byste měli věnovat zvýšenou pozornost nejen tomu, co jíte, ale i dostatečnou péči o svůj střevní mikrobiom. Ovlivnění rovnováhy střevní mikrobioty je současně s úpravou jídelníčku a správným pohybem považováno za důležitou součást komplexního přístupu v léčbě cukrovky, protože zdravý střevní mikrobiom může příznivě nebo negativně ovlivnit rozvoj a léčbu tohoto onemocnění.

    Přečtěte si
  • Vánoce plné štěstí, lásky a rodinné pohody

    Vánoce plné štěstí, lásky a rodinné pohody

    Vánoce jsou bezesporu těmi nejkrásnějšími svátky v roce. Jsou to dny, kdy se nám vybavují ty nejkouzelnější okamžiky z dětství. Velmi dobře si vzpomínáme na to, jak jsme s maminkou pekli vánoční cukroví a s tatínkem šli pro kapra, a to i přesto, že od té doby již pár desítek let uplynulo. Vánoce, jak my dospělí dobře víme, totiž nejsou o dárcích, ale o tom, být s těmi, kteří jsou našemu srdci nejbližší.

    Přečtěte si
  • Jaké jsou normální hodnoty cholesterolu?

    Jaké jsou normální hodnoty cholesterolu?

    Potřebujete udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi? Tak zajisté dobře víte, že byste měli věnovat zvýšenou pozornost úpravě vašeho životního stylu. Zásadní roli pro naše celoživotní zdraví hrají také naše střeva. Ovlivnění rovnováhy střevní mikrobioty je proto současně s úpravou jídelníčku a aktivním pohybem považováno za důležitou součást komplexního přístupu v předcházení metabolických poruch, mezi které patří také vysoká hladina cholesterolu.

    Přečtěte si
  • Jak střevní mikrobiota ovlivňuje duševní zdraví?

    Jak střevní mikrobiota ovlivňuje duševní zdraví?

    Složení jídelníčku má zásadní vliv nejen na naše fyzické zdraví včetně normálně fungující imunity, ale také na zdraví duševní. Mikrobiota a duševní zdraví jsou totiž velmi úzce propojeny prostřednictvím systému osa střevo-mozek. Střevní mikrobiota ovlivňuje celkovou pohodu. A protože jde o obousměrnou komunikaci, náš psychický stav a emoce mohou ovlivňovat celkový stav střeva včetně složení mikrobioty. To, v jaké kondici jsou naše střeva, tak můžeme poznat i podle toho, jak se cítíme. Nevěříte? Tak si pojďme o mikrobiotě a duševním zdraví říct něco víc!

    Přečtěte si
  • Stop nadýmání aneb jak mít ploché bříško do plavek?

    Stop nadýmání aneb jak mít ploché bříško do plavek?

    Trápí vás vypouklé bříško, díky kterému se v létě zahalujete víc, než byste museli? Věřte, že ne vždy za větším bříškem stojí nadbytečný tuk. Možnou příčinou může být také nadýmání, plynatost a další obtíže se zažíváním. Doplněk stravy Biopron ProEnzymes přináší úlevu od nadýmání a podporu trávení při dietních chybách, abyste se nejenom v plavkách cítili skvěle!

    Přečtěte si
  • Kolonoskopie – lepší je prevence, než něco zanedbat

    Kolonoskopie – lepší je prevence, než něco zanedbat

    Zdraví našich střev má zásadní vliv na celkovou kondici organismu, ovlivňuje imunitní systém a dokonce i naši náladu. Moderní životní styl a stravovací návyky však mohou vést k nerovnováze střevní mikrobioty, což zdůrazňuje význam vyvážené stravy a případně doplňkových probiotik. Důležitost pravidelných preventivních vyšetření, jako je kolonoskopie, roste s věkem, a měla by být součástí naší péče o zdraví.

    Přečtěte si
  • Jak podpořit rovnováhu střevní mikrobioty nejen na cestách

    Jak podpořit rovnováhu střevní mikrobioty nejen na cestách

    Sluníčko a teplé počasí je tady a s ním přichází čas grilování, dovolených, výletů a objevování nových míst, jak doma, tak v zahraničí. Se změnou prostředí souvisí též změna stravovacích návyků. V novém prostředí se setkáváme s pro nás novými mikroorganismy, ochutnáváme nová, neobvyklá jídla.

    Přečtěte si
  • Osa střevo-mozek

    Osa střevo-mozek

    Slyšeli jste už o tom, že existuje přímý vztah mezi mozkem a střevy? A víte, že pocit štěstí a pohody vašeho těla závisí na jejich propojení?

    Přečtěte si