Co dělat, když nás postihne průjem?

ZažíváníNerovnováha střevní mikrobioty
redakce Biopron 10.08.2020

Všichni to to známe: léto, horko, cestování, grilování, zmrzlina a jiné rizikové potraviny... a s tím spojený častý výskyt průjmů.

Věděli jste, že průjem výrazně narušuje střevní mikrobiotu? Jedná se o přirozenou snahu organismu zbavit se nebezpečných toxinů, které způsobují zažívací obtíže, čímž se však zbavuje i přirozených bakterií a snižuje tak váš komfortní stav.

Co doporučujeme při akutní průjmu?
 • Dbejte na dostatečný příjem tekutin (sladký čaj, minerálky, rehydratační roztok).
 • Omezte tuky a projímavé potraviny.
 • Příjem potravin upravte podle individuální snášenlivosti, jezte spíše v menších dávkách a častěji. Z potravin je při průjmu doporučována bramborová kaše, vařené brambory, rýže, pečivo, suchary, piškoty, banány, jablka, rýžový či mrkvový odvar.
 • Pozor na dodržování hygienických zásad, abyste zabránili šíření infekce.
 • Poraďte se v lékárně o přípravcích, které pomohou průjem rychle zastavit, ale i vyléčit.
 • Pro podporu obnovy rovnováhy střevní mikrobioty je vhodné doplňovat probiotika, zejména přípravky obsahující probiotickou kvasinku Saccharomyces boulardii.

Přečtěte si více

Předchozí Další
 • Kolonoskopie – lepší je prevence, než něco zanedbat

  Kolonoskopie – lepší je prevence, než něco zanedbat

  Zdraví našich střev má zásadní vliv na celkovou kondici organismu, ovlivňuje imunitní systém a dokonce i naši náladu. Moderní životní styl a stravovací návyky však mohou vést k nerovnováze střevní mikrobioty, což zdůrazňuje význam vyvážené stravy a případně doplňkových probiotik. Důležitost pravidelných preventivních vyšetření, jako je kolonoskopie, roste s věkem, a měla by být součástí naší péče o zdraví.

  Přečtěte si
 • Jak podpořit rovnováhu střevní mikrobioty nejen na cestách

  Jak podpořit rovnováhu střevní mikrobioty nejen na cestách

  Sluníčko a teplé počasí je tady a s ním přichází čas grilování, dovolených, výletů a objevování nových míst, jak doma, tak v zahraničí. Se změnou prostředí souvisí též změna stravovacích návyků. V novém prostředí se setkáváme s pro nás novými mikroorganismy, ochutnáváme nová, neobvyklá jídla.

  Přečtěte si
 • Stres a střevní zdraví

  Stres a střevní zdraví

  Zdraví začíná ve střevech! I když to může znít jako hrubé nadhodnocení faktů, pravda je taková, že trávicí systém hraje obrovskou roli ve vašem celkovém zdravotním stavu, a stres tomu vůbec nepomáhá.

  Přečtěte si
 • Osa střevo-mozek

  Osa střevo-mozek

  Slyšeli jste už o tom, že existuje přímý vztah mezi mozkem a střevy? A víte, že pocit štěstí a pohody vašeho těla závisí na jejich propojení?

  Přečtěte si