Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Všeobecné otázky

Antibiotika mohou často narušit fyziologickou rovnováhu střevního mikrobiomu, protože kromě působení na mikroorganismy, které jsou příčinou infekce, kvůli které se antibiotika užívají, působí také na „dobré“ mikroorganismy střevní flóry. To narušuje rovnováhu mezi „dobrými“ a škodlivými bakteriemi ve prospěch těch škodlivých a vytváří situaci známou jako dysbióza nebo střevní dysbióza, tedy zdroj potíží, jako je průjem, nadýmání a bolesti břicha.

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které přispívají k obnově střevního mikrobiomu. Probiotika jsou tedy přátelské bakterie a některé kvasinky. Naše těla a probiotika si vytvářejí vzájemně prospěšný vztah už po tisíce let. Probiotické bakterie bez nás nemohou žít – a ani my nemůžeme žít bez těchto bakterií! Možná vás překvapí, že existuje více než 500 různých typů probiotik, které jsou našemu tělu valastní… a to jsou vědci teprve na začátku chápání skutečné komplexity a dopadu zdraví mikrobiomu na naše zdraví.

Jogurty patří mezi potraviny, které jsou vyrobeny fermentací za pomoci některých druhů prospěšných bakterií. Musí být uchovávány v lednici, aby si udržely životnost a omezila se fyziologická redukce obsahu přítomných bakterií. Množství živých bakterií je však omezené a jejich běžná konzumace nemusí být dostatečná. Zejména v době výrazného narušení mikroflóry. V lékárnách je možné najít oba dva druhy produktů založených na probioticích. Doplňky stravy doplňují naši stravu a poskytují podporu v případech, kdy dojde ke střevní nerovnováze.

Střevní mikrobiom zásadně osidluje střevo, které plní mnoho důležitých funkcí: pomáhá při procesu trávení, vyrábí vitamíny, mikronutrienty a jiné látky užitečné pro naše tělo. Mikrobiom představuje fyziologickou ochrannou bariéru střeva, a udržuje rovnováhu mezi žádoucími a nežádoucími bakteriemi.

Zdravá strava, abstinence, vyhýbání se chemikáliím, to vše je chování, které napomáhá udržovat normální střevní rovnováhu. Když dojde ke krizi (bolest břicha, otok, průjem a střevní potíže) je nutné sáhnout po specifických léčivých přípravcích pro léčbu průjmu či střevních problémů. Následně je důležité jak po průjmu, tak i po užívání antibiotik obnovovat rovnováhu střevní mikroflóry probiotickými doplňky stravy.

Střeva se běžně označují jako druhý mozek. Toto tvrzení má vědecký základ, protože jak mozek, tak střeva jsou během embryonálního vývoje citlivé na působení proteinových hormonů. Některé hormonální látky produkované při nervovém rozrušení působí jak na mozek, tak na střeva a tím tedy i na střevní mikrobiom. Následně všechno, co se děje v mozku při určitých stavech stresu a nervozity, může mít dopad na funkci střev způsobující narušení různé intenzity. 

Asi víte, že to, čím krmíte své dítě, je důležité. Od kojení po první pevné příkrmy a nabízení zeleniny dbáte na to, aby bylo dítě od prvopočátku zdravé. V některých případech je ale potřeba udělat více. Zejména u dětí nekojených, po císařském řezu či u dětí předčasně narozených dochází ke změnám ve složení střevní mikroflóry. Probiotika pro děti, až už v jídle nebo v podobě doplňků, jsou jedním z potřebných nutrientů. Plodová voda není sterilní – je to první seznámení vašeho dítěte s bakteriemi. A druh bakterií v plodové vodě je ovlivněn střevním a orálním mikrobiomem maminky. V dokonalém světě by maminky měly dokonalý mikrobiom, který by předaly svým dětem. Ale v posledním století jsme vystavováni antibiotikům, geneticky modifikovaným potravinám, stravě založené na cukru a škrobu a spoustě zpracovaného jídla ) a to vše může narušovat střevní mikrobiom předávaný našim dětem. Probiotika u dětí pomáhají zlepšovat rovnováhu „dobrých bakterií“ v jejich těle.
 

Probiotika jak z potravin, tak v doplňcích se obvykle v těhotenství považují za bezpečná. Pokud však trpíte nemocí nebo stavem, který ovlivňuje váš imunitní systém, zeptejte se vašeho praktického lékaře nebo porodní asistentky, než změníte stravování.
NLM (USA – Národní lékařská knihovna) a NIH (USA – Národní institut zdraví) došly k závěru, že pro těhotné a kojící ženy nepředstavují probiotika žádné riziko.

Probiotika jsou mezi těhotnými ženami oblíbené téma. Mnoho lékařů probiotika obecně považují za bezpečná. Nejběžnějšími probiotiky jsou živé bakteriální kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium spolu s nepatogenními kvasinkami rodu Saccharomyces.