Rovnováha střevní mikrobioty

Střevní mikrobiom, složený z bilionů mikroorganismů, hraje zásadní roli v našem zdraví. Tento „neviditelný orgán“ ovlivňuje nejen trávení, ale také imunitu, náladu, metabolismus a celkovou pohodu. Klíčem k jeho správnému fungování je rovnováha mezi prospěšnými a škodlivými mikroorganismy, známá jako eubióza.

Chcete vědět, jak udržet svůj střevní mikrobiom v rovnováze? To se dozvíte na blogu Biopron, tak čtěte dále!

Přinášíme vám praktické rady, nejnovější vědecké poznatky i inspiraci pro zdravý životní styl. Objevte s námi tajemství zdravých střev a podpořte své zdraví krok za krokem!

Zdravá střeva jsou branou k podpoře zdraví po celý život

Zdravá střeva jsou branou k podpoře zdraví po celý život

Střeva jsou naším největším imunitním orgánem. Z dlouhodobého hlediska tak rozhodují o našem celkovém zdraví. Víte, že zdravý člověk má ve svých střevech přibližně 1000-1200 různých bakteriálních druhů a jejich složení je pro každého z nás unikátní tak, jako jsou naše otisky prstů? Vyspělý západní životní styl s typickými stravovacími návyky mají bohužel za následek sníženou diverzitu střevní mikrobioty a nerovnováhu střevního mikrobiomu. Rozmanitost střevní mikrobioty a rovnováha střevního mikrobiomu je ale zásadní pro naše celkové zdraví. Proto je důležité o svá střeva pravidelně, ideálně každý den, dobře pečovat.

Přečtěte si
Střevní mikrobiota a diabetes

Střevní mikrobiota a diabetes

Ukazují vaše laboratorní výsledky zvýšenou hladinu cukru v krvi? Užíváte léky na diabetes 2.typu? V tom případě byste měli věnovat zvýšenou pozornost nejen tomu, co jíte, ale i dostatečnou péči o svůj střevní mikrobiom. Ovlivnění rovnováhy střevní mikrobioty je současně s úpravou jídelníčku a správným pohybem považováno za důležitou součást komplexního přístupu v léčbě cukrovky, protože zdravý střevní mikrobiom může příznivě nebo negativně ovlivnit rozvoj a léčbu tohoto onemocnění.

Přečtěte si
Vánoce plné štěstí, lásky a rodinné pohody

Vánoce plné štěstí, lásky a rodinné pohody

Vánoce jsou bezesporu těmi nejkrásnějšími svátky v roce. Jsou to dny, kdy se nám vybavují ty nejkouzelnější okamžiky z dětství. Velmi dobře si vzpomínáme na to, jak jsme s maminkou pekli vánoční cukroví a s tatínkem šli pro kapra, a to i přesto, že od té doby již pár desítek let uplynulo. Vánoce, jak my dospělí dobře víme, totiž nejsou o dárcích, ale o tom, být s těmi, kteří jsou našemu srdci nejbližší.

Přečtěte si
Jaké jsou normální hodnoty cholesterolu?

Jaké jsou normální hodnoty cholesterolu?

Potřebujete udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi? Tak zajisté dobře víte, že byste měli věnovat zvýšenou pozornost úpravě vašeho životního stylu. Zásadní roli pro naše celoživotní zdraví hrají také naše střeva. Ovlivnění rovnováhy střevní mikrobioty je proto současně s úpravou jídelníčku a aktivním pohybem považováno za důležitou součást komplexního přístupu v předcházení metabolických poruch, mezi které patří také vysoká hladina cholesterolu.

Přečtěte si
Jak střevní mikrobiota ovlivňuje duševní zdraví?

Jak střevní mikrobiota ovlivňuje duševní zdraví?

Složení jídelníčku má zásadní vliv nejen na naše fyzické zdraví včetně normálně fungující imunity, ale také na zdraví duševní. Mikrobiota a duševní zdraví jsou totiž velmi úzce propojeny prostřednictvím systému osa střevo-mozek. Střevní mikrobiota ovlivňuje celkovou pohodu. A protože jde o obousměrnou komunikaci, náš psychický stav a emoce mohou ovlivňovat celkový stav střeva včetně složení mikrobioty. To, v jaké kondici jsou naše střeva, tak můžeme poznat i podle toho, jak se cítíme. Nevěříte? Tak si pojďme o mikrobiotě a duševním zdraví říct něco víc!

Přečtěte si
Stop nadýmání aneb jak mít ploché bříško do plavek?

Stop nadýmání aneb jak mít ploché bříško do plavek?

Trápí vás vypouklé bříško, díky kterému se v létě zahalujete víc, než byste museli? Věřte, že ne vždy za větším bříškem stojí nadbytečný tuk. Možnou příčinou může být také nadýmání, plynatost a další obtíže se zažíváním. Doplněk stravy Biopron ProEnzymes přináší úlevu od nadýmání a podporu trávení při dietních chybách, abyste se nejenom v plavkách cítili skvěle!

Přečtěte si
Kolonoskopie – lepší je prevence, než něco zanedbat

Kolonoskopie – lepší je prevence, než něco zanedbat

Zdraví našich střev má zásadní vliv na celkovou kondici organismu, ovlivňuje imunitní systém a dokonce i naši náladu. Moderní životní styl a stravovací návyky však mohou vést k nerovnováze střevní mikrobioty, což zdůrazňuje význam vyvážené stravy a případně doplňkových probiotik. Důležitost pravidelných preventivních vyšetření, jako je kolonoskopie, roste s věkem, a měla by být součástí naší péče o zdraví.

Přečtěte si