Jaké jsou normální hodnoty cholesterolu?

ZažíváníNerovnováha střevní mikrobiotyTrendy v oblasti mikrobiomu
redakce Biopron 07.11.2024

Nedokážete odolat fast foodovým pochutinám, smaženým chipsům u televize, tučným a vysoce průmyslově zpracovaným potravinám? V tom případě pozor na vysoký cholesterol, který může zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt a mrtvice. Tzv. zlý cholesterol se usazuje ve stěnách cév v podobě aterosklerotických plátů a je spojený s mnoha zdravotními komplikacemi. Vysoký cholesterol se však netýká jen těch, kteří holdují nezdravým pochutinám. Příčinou mohou být také genetické predispozice a některá onemocnění. Patříte mezi ohrožené?

 

Znáte zdravé hodnoty cholesterolu v krvi


Celkový cholesterol v krvi by neměl být vyšší než 5 mmol/l. LDL cholesterol neboli cholesterol „zlý“, který ohrožuje naše zdraví a je spojený s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, by neměl přesahovat 3 mmol/l. Minimální hodnoty u "hodného" HDL cholesterolu jsou stanoveny na více než 1 mmol/l u mužů a 1,2 mmol/l u žen. Na celkové hladině tuku v krvi se ale podílejí kromě cholesterolu také triglyceridy, jejichž hodnota by neměla přesáhnout 1,7 mmol/l. Pro zdraví však kromě hladiny cholesterolu je směrodatná také hladina dalších tuků v krvi, jako jsou zmíněné triglyceridy nebo další lipoproteiny. Porucha lipidového metabolismu obecně dyslipidémie, dříve označována jako hyperlipidemie je charakterizovaná zvýšenými hladinami lipidů nebo lipoproteinů v plazmě nebo jejich odchylnými hodnotami.  

Vysoký cholesterol a zdraví

 

Jak již bylo řečeno, vysoký cholesterol je stav, kdy hladiny cholesterolu v krvi přesahují fyziologickou hodnotu, což může zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt a mrtvice. Cholesterol je nezbytný pro tvorbu buněčných membrán a některých hormonů, ale jeho nadbytek, zejména LDL (tzv. „špatný“ cholesterol), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů v tepnách a omezit průtok krve. Ateroskleróza je chronické progresivní onemocnění cévní stěny charakterizované místním hromaděním tuků (lipidů) a dalších krevních částic. Postupně může docházet ke zúžení a ztvrdnutí tepen, což je příčinou nedostatečného průtoku krve do postižených oblastí. Nejčastěji se ateroskleróza objevuje u věnčité tepny obklopující srdce, krční tepny a aorty. Nečekejte, až se od svého praktického lékaře dozvíte, že hodnoty cholesterolu vás ohrožují na zdraví, ale podpořte normální hladiny cholesterolu co nejdříve.
 

Poznejte možné příčiny vysokého cholesterolu

 

Vysoká hladina zlého cholesterolu v krvi může být spojena s nevhodnými stravovacími návyky. Riziko představuje strava bohatá na nasycené tuky (např. tučné maso, sýry, máslo) a trans tuky (např. některé smažené potraviny a pečivo) zvyšuje hladiny LDL cholesterolu. Ohroženi vysokým cholesterolem jsou ve zvýšené míře lidé trpící nadváhou a obezitou. Zvýšený podíl tělesného tuku může zvyšovat LDL a snižovat HDL cholesterol. Příčinou však mohou být také genetické predispozice k vysokému cholesterolu, což se nazývá familiární hypercholesterolémie. Vysoký cholesterol hrozí také u osob se sedavým životním stylem, nedostatkem pohybu a u kuřáků. Nedostatek pohybu: Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje HDL cholesterol a může pomoci snížit LDL cholesterol. V neposlední řadě může být vysoký cholesterol spojen také s některými onemocnění jako je diabetes mellitus 2. typu (cukrovka). Chcete-li vědět, jaké jsou hodnoty vašeho cholesterolu, navštivte svého praktického lékaře, který vystaví žádanku na krevní rozbor

Jídelníčkem proti vysokému cholesterolu

 

Omezte potraviny živočišného původu jako je, smetana, uzeniny, a vnitřnosti. V případě jejich konzumace upřednostňujte ty z organického zemědělství. Grilování a smažení nahraďte zdravější variantou, a sice dušením. Do jídelníčku nezapomeňte zařadit také vlákninu, jejímž bohatým zdrojem jsou luštěniny, celozrnné výrobky a čerstvé ovoce a zelenina. U nízkotučných potravin si dávejte pozor, protože tuk je často nahrazován nevhodnými jednoduchými cukry. Neméně důležitý je pro normální hladinu cholesterolu v krvi také zdravý pitný režim. Zapomeňte však na ovocné džusy a slazené limonády, ale dejte přednost obyčejné vodě či ovocným a bylinným čajům.
 

Vyzkoušejte NOVINKU doplněk stravy Biopron Metabolic

 

Biopron Metabolic je patentovaný probiotický komplex s prebiotickou vlákninou a dalšími aktivními složkami určený pro expertní péči o střevní mikrobiotu a pro podporu práce těla s tuky a cukry.

  • Biopron Metabolic obsahuje patentovaný probiotický komplex Synbio, patentovanou prebiotickou vlákninu KiOtransine® a další aktivní látky (rostlinné steroly, cholin, vitaminy B6, B12 a E).

  • Biopron Metabolic je určen zejména pro osoby, které si přejí dlouhodobě udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi, pro podporu rovnováhy střevní mikrobioty, práce těla s tuky a cukry a také pro podporu imunitního systému díky obsahu vitaminů B6 a B12. 
     

Jak působí aktivní látky v doplňku stravy Biopron Metabolic?

 
  • Rostlinné steroly přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.
  • Cholin přispívá k normální funkci jater a k normálnímu metabolismu tuků.
  • Vitaminy B6 a B12 přispívají k normálnímu energetickému metabolismu, ke snížení míry únavy a vyčerpání a ke správné funkci imunitního systému.
  • Vitamin E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
Balení tohoto unikátního doplňku stravy obsahuje 20 sáčků. 1 sáček 1x denně pro dlouhodobé užívání, 1 sáček 2x denně v případě intenzivní péče. Biopron Metabolic je vhodný pro dospělé a děti od 12 let. 

Biopron Metabolic je doplněk stravy. Doplňky stravy nejsou určeny jako náhrada pestré a vyvážené stravy.

Zdroje:

www.healthline.com 
Souhrn Doporučených postupů ESC/EAS pro diagnostiku a léčbu dyslipidemií z roku 2016. Připraven Českou kardiologickou společností (2016 ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias:
Summary of the document prepared by the Czech Society of Cardiology) Petr Janský, Hana Rosolová, Michal Vrablík.

 

Přečtěte si více

Předchozí Další
  • Vánoce plné štěstí, lásky a rodinné pohody

    Vánoce plné štěstí, lásky a rodinné pohody

    Vánoce jsou bezesporu těmi nejkrásnějšími svátky v roce. Jsou to dny, kdy se nám vybavují ty nejkouzelnější okamžiky z dětství. Velmi dobře si vzpomínáme na to, jak jsme s maminkou pekli vánoční cukroví a s tatínkem šli pro kapra, a to i přesto, že od té doby již pár desítek let uplynulo. Vánoce, jak my dospělí dobře víme, totiž nejsou o dárcích, ale o tom, být s těmi, kteří jsou našemu srdci nejbližší.

    Přečtěte si
  • Jak střevní mikrobiota ovlivňuje duševní zdraví?

    Jak střevní mikrobiota ovlivňuje duševní zdraví?

    Složení jídelníčku má zásadní vliv nejen na naše fyzické zdraví včetně normálně fungující imunity, ale také na zdraví duševní. Mikrobiota a duševní zdraví jsou totiž velmi úzce propojeny prostřednictvím systému osa střevo-mozek. Střevní mikrobiota ovlivňuje celkovou pohodu. A protože jde o obousměrnou komunikaci, náš psychický stav a emoce mohou ovlivňovat celkový stav střeva včetně složení mikrobioty. To, v jaké kondici jsou naše střeva, tak můžeme poznat i podle toho, jak se cítíme. Nevěříte? Tak si pojďme o mikrobiotě a duševním zdraví říct něco víc!

    Přečtěte si
  • Stop nadýmání aneb jak mít ploché bříško do plavek?

    Stop nadýmání aneb jak mít ploché bříško do plavek?

    Trápí vás vypouklé bříško, díky kterému se v létě zahalujete víc, než byste museli? Věřte, že ne vždy za větším bříškem stojí nadbytečný tuk. Možnou příčinou může být také nadýmání, plynatost a další obtíže se zažíváním. Doplněk stravy Biopron ProEnzymes přináší úlevu od nadýmání a podporu trávení při dietních chybách, abyste se nejenom v plavkách cítili skvěle!

    Přečtěte si
  • Kolonoskopie – lepší je prevence, než něco zanedbat

    Kolonoskopie – lepší je prevence, než něco zanedbat

    Zdraví našich střev má zásadní vliv na celkovou kondici organismu, ovlivňuje imunitní systém a dokonce i naši náladu. Moderní životní styl a stravovací návyky však mohou vést k nerovnováze střevní mikrobioty, což zdůrazňuje význam vyvážené stravy a případně doplňkových probiotik. Důležitost pravidelných preventivních vyšetření, jako je kolonoskopie, roste s věkem, a měla by být součástí naší péče o zdraví.

    Přečtěte si
  • Jak podpořit rovnováhu střevní mikrobioty nejen na cestách

    Jak podpořit rovnováhu střevní mikrobioty nejen na cestách

    Sluníčko a teplé počasí je tady a s ním přichází čas grilování, dovolených, výletů a objevování nových míst, jak doma, tak v zahraničí. Se změnou prostředí souvisí též změna stravovacích návyků. V novém prostředí se setkáváme s pro nás novými mikroorganismy, ochutnáváme nová, neobvyklá jídla.

    Přečtěte si
  • Stres a střevní zdraví

    Stres a střevní zdraví

    Zdraví začíná ve střevech! I když to může znít jako hrubé nadhodnocení faktů, pravda je taková, že trávicí systém hraje obrovskou roli ve vašem celkovém zdravotním stavu, a stres tomu vůbec nepomáhá.

    Přečtěte si
  • Osa střevo-mozek

    Osa střevo-mozek

    Slyšeli jste už o tom, že existuje přímý vztah mezi mozkem a střevy? A víte, že pocit štěstí a pohody vašeho těla závisí na jejich propojení?

    Přečtěte si